ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu,
   ul. Kazimierza Wielkiego 11, 38-340 Biecz, tel. +48 13 4471023, e-mail: sekretariat@zszbiecz.pl

Logo bip logo epuap

Ułatwienia dla niepełnosprawnych →

Wrz 08, 2017 7485razy

Oczami młodego krwiodawcy

Akcja honorowego krwiodawstwa oczami młodego krwiodawcy – uczennicy naszej szkoły!!! 
21 października 2015 roku odbyła się w naszej Szkole akcja honorowego krwiodawstwa, zorganizowana przez Panią Annę Kubal – opiekuna SK HDK. Przeprowadził ją zespół z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Oddziału Terenowego w Gorlicach. Tego dnia chętni krwiodawcy, tacy jak ja, oddali łącznie ponad 8 litrów krwi. 

Dzisiaj chcę się z wszystkimi podzielić moimi przeżyciami związanymi z oddawaniem krwi. Krwiodawstwo to akcja społeczna mająca na celu pozyskanie krwi od osób zdrowych na rzecz potrzebujących krwi lub jej składników. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet. Jednorazowo od osoby ważącej 50 lub więcej kilogramów pobiera się 450 ml krwi (tzw. jedną jednostkę krwi).  Dzień przed oddawaniem krwi zadbałam o to, aby mój organizm był dobrze nawodniony i otrzymywał jak najwięcej witamin z pożywieniem. Nie należy wtedy pić alkoholu, ograniczyć palenie papierosów i trzeba dobrze wypocząć! W dniu oddawania krwi zjadłam lekkostrawne śniadanie. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi posiadać przy sobie dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem i numer pesel. Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla dawcy. Ja, jako honorowy dawca krwi, zgłaszam się do najbliższego punktu krwiodawstwa w Gorlicach, gdy jestem zdrowa i czuje się dobrze. 

Tego dnia akcja honorowego krwiodawstwa odbywała się w naszej Szkole. Na początku zarejestrowałam się, a gdy wszystkie dane zostały sprawdzone, dostałam do wypełnienia kwestionariusz, w którym należało sumiennie odpowiedzieć na kilka pytań. Następnie pielęgniarka pobrała próbkę mojej krwi w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych. 

Kolejny krok stanowiło badanie lekarskie. Lekarz zapoznał się z wynikami badań krwi oraz wypełnionym kwestionariuszem, przeprowadził badanie i po nim zadecydował, że mogę oddawać krew.  Oddawanie krwi trwa około 10 minut, przeprowadza się je zwykle w specjalnym pomieszczeniu i jest zabiegiem nieobarczonym żadnym ryzykiem zakażenia, z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Po oddaniu krwi otrzymałam posiłek regulujący o wartości 4500 Kcal (może to być np. 8 tabliczek czekolady), wypisano mi zwolnienie ze szkoły na dzień oddawania krwi. Podczas pierwszego oddawania krwi wręczono mi legitymację Honorowego Dawcy Krwi (w niektórych miejscach legitymacja wydawana jest dopiero podczas kolejnej donacji). Przed wyjściem z punktu odpoczęłam około 10 minut. W przypadku, gdy jest nam słabo, należy zgłosić się do pielęgniarki, która pomoże wrócić do sił.

Oddając krew wiem, że bezinteresownie pomagam innym. Zachęcam wszystkich do oddawania krwi, a tych, którzy się wahają, zapewniam, że będą dumni z tego, co robią. Z podziwem będą na nich patrzeć inne osoby, koleżanki i koledzy… Krew jest darem życia! Należy się nim dzielić, ponieważ może nadejść czas, kiedy to my będziemy potrzebować takiej anonimowej pomocy i podziękujemy komuś za to, że podzielił się swoją krwią. Ta akcja nic nie kosztuje – to tylko dwa ukłucia cienką igłą, a ratują życie! To jest najważniejsze: pomóc komuś, kto tej pomocy potrzebuje, wtedy, kiedy my nie zdajemy sobie z tego sprawy.  Poniżej przedstawiam Wam zdjęcie mojej legitymacji Honorowego Dawcy Krwi i fotografię, którą zrobiłam mojej koleżance Dominice podczas donacji. 
Honorowy Krwiodawca Anastazja Ryba

Facebook