ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu,
   ul. Kazimierza Wielkiego 11, 38-340 Biecz, tel. +48 13 4471023, e-mail: sekretariat@zszbiecz.pl

Logo bip logo epuap

Ułatwienia dla niepełnosprawnych →

Wrz 09, 2017 Anna Krężołek 31142razy

Praktyki zagraniczne

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Uczniowie bieckiej szkoły średniej, Zespołu Szkół Zawodowych, odważnie przemierzają miasta krajów europejskich, zdobywają tam doświadczenie zawodowe, doskonalą języki obce, poznają nowych ludzi, ich kulturę, zwyczaje oraz eksplorują cudowne zakątki tych miejsc. W tym roku, a dokładnie 24 kwietnia 2017 r. osiemnastoosobowa grupa uczniów udała się na praktykę zawodową do Palermo, stolicy Sycylii, gdzie spędziła cztery tygodnie. Przez cały okres stażu młodzieży towarzyszyło dwóch nauczycieli, którzy nie tylko pełnili opiekę, pomagali w trudnych chwilach, ale również monitorowali i ewaluowali przebieg praktyk. W pierwszych dwóch tygodniach opiekunami była Pani Joanna Wojciechowska i Agnieszka Zięba – Lipczyńska, natomiast w drugiej połowie pobytu w Palermo ze stażystami przebywała Anna Krężołek i Jerzy Stec.

Uczennice kształcące się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych pracowały pilnie w zakładach gastronomicznych, których właściciele byli pod wrażeniem ich aktywnej postawy, kreatywności, otwartości i życzliwości. Natomiast uczniowie zgłębiający wiedzę w zawodzie hotelarza tworzyli biznes plany swoich wymarzonych hoteli oraz poznawali różne rodzaje zakwaterowania, zaczynając od B & B, a kończąc na pięciogwiazdkowym hotelu.

Swoją obecnością zaszczyciła stażystów Pani dyrektor Bogusława Duda, która przyjechała do Palermo na wizytę monitorującą podczas której zostało zorganizowane przez naszego Partnera, Firmę Enso Group, uroczyste spotkanie uczniów z konsulem Polski w Palermo, władzami miasta, przedstawicielami uniwersytetu, stowarzyszeń, Polonii tam mieszkającej, oraz z lokalną prasą. Podczas spotkania rozmawiano o programie Erasmus+, jego historii, ważnej roli Unii Europejskiej oraz o istotnym wkładzie młodzieży w rozwój zjednoczonej Europy.

Wolny czas był czasem relaksu, zwiedzania i odpoczynku. Cudowna plaża Palermo –Mondello była najchętniej i najczęściej odwiedzanym miejscem. Młodzież zwiedziła Sanktuarium Santa Rosalia, które zostało wzniesione ku czci Świętej Rozalii z Palermo, Rezerwat Przyrody Capo Gallo, Willę Niscemi, Etnę i Taorminę. Spektakularne widoki dzikiej, dziewiczej przyrody Rezerwatu i otaczającego morza zapierały dech w piersiach. Natomiast groty przyciągały uwagę swoją kolorystyką, kształtami skał, czy też prehistorycznymi malowidłami. Villa Niscemi to willa, która przez trzy wieki była główną rezydencją arystokratycznej rodziny Valguarnera w Palermo. W 1987 roku została sprzedana miastu i stała się jedną z reprezentatywnych siedzib miasta, gdzie gości się największe osobistości z całego świata. Całodniowa wycieczka na Etnę, czynny stratowulkan we Włoszech znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Sycylii, który jest obecnie najwyższym i największym w Europie stożkiem wulkanicznym, przyczyniła się do dużych emocji nie tylko uczestników stażu, ale również nauczycieli. Cudowne miasto na stromych zboczach okolicznych gór o nazwie Taormina, zachwyciło górującym nad miastem zamkiem, teatrem greckim i katedrą San Nicolo. Ci, którzy byli bardziej dociekliwi i chcieli lepiej poznać ducha miasta mogli go odnaleźć zagłębiając się w historyczne uliczki Palermo i jego główne zabytki, z których na uwagę zasługują pozostałości murów rzymskich, punickiej nekropolii, pałac królewski wzniesiony w XI wieku przez Normanów na ruinach zamku arabskiego oraz kościoły w stylu gotyckim, renesansowym, a także barokowym.

Czterotygodniowy pobyt w Palermo był niezwykle ważny dla młodzieży, gdyż bogaty nie tylko w doświadczenia zawodowe, ale również przeżycia osobiste wynikające z zetknięcia się z Sycylią, Sycylijczykami, ich dorobkiem kulturowym zaowocował ponadnarodowymi przyjaźniami.

Opracowała : Anna Krężołek

Ostatnio zmieniany sobota, 09 wrzesień 2017 19:37

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: Podróżować to żyć »

Facebook