ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu,
   ul. Kazimierza Wielkiego 11, 38-340 Biecz, tel. +48 13 4471023, e-mail: sekretariat@zszbiecz.pl

Logo bip logo epuap

Ułatwienia dla niepełnosprawnych →

Kwi 21, 2022 14206razy

PRAKTYKI ZAWODOWE W GRECJI       

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach od 13 marca do 9 kwietnia 2022 roku kolejna grupa młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu przebywała na czterotygodniowych praktykach zawodowych w Grecji, tym razem w północnej części kraju, na Riwierze Olimpijskiej, w miejscowości Platamonas.

Uczestnicy wyjazdu - praktyki zawodowe w Grecji Marzec-Kwiecień 2022r. Uczestnicy wyjazdu - praktyki zawodowe w Grecji Marzec-Kwiecień 2022r.

Praktyki odbywały się w ramach akredytowanego projektu: 2021-1-PL01-KA121-VET-000014464, programu ERASMUS+, akcja kluczowa1: Mobilność edukacyjna osób.

Na realizację mobilności zagranicznej: podróży oraz przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego szkoła otrzymała 61 796 EUR.

Tym razem procesowi rekrutacji poddani zostali uczniowie kształcący się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarz oraz technik informatyk. Wyłoniono 19 uczestników projektu o najwyższej średniej ocen, frekwencji i najlepszej znajomości języka angielskiego.

Wyjazd na praktyki zagraniczne poprzedziło odpowiednie przygotowanie językowe, kulturowe, pedagogiczne i z zakresu BHP.

Uczniowie kształcący się na kierunkach technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarz odbywali praktyki w hotelu „San Panteleimon” w miejscowości Neos Pantteleimonas na Riwierze Olimpijskiej, informatycy natomiast pracowali w biurze przyległym do hotelu, mieli też możliwość zwiedzenia wydziału informatyki uniwersytetu w Katerini.

Zdjęcia z praktyk zawodowych 

Wszystkie grupy realizowały staże zgodnie z programem i harmonogramem praktyk.

Niewątpliwą atrakcją wyjazdu był bogaty program kulturowy. Uczniowie zwiedzili przepiękne Saloniki, średniowieczny zamek Platamon, pobliskie miasta: Platamonas, Litochoro oraz Stary Panteleimon, mieli okazję skosztowania i kupienia lokalnych produktów na targu w Leptokarii. Duże wrażenie zrobiły na młodych podróżnikach Meteory – jedna z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Podziwiali górskie miasteczko Ampelakia, przepiękny wykuty w skale prawosławny kościół św. Parasekwy, położony w dolinie Tembi między masywem Olimpu a górami Ossa. Wzięli udział w niezapomnianym rejsie statkiem z portu Amaliapoli przez Zatokę Pagasycką do miejscowości Trikeri. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka zawodoznawcza do oliwiarni i zakładu produkującego fetę. 

Uczestnicy mieli okazję poznać tradycje i zwyczaje kraju, w którym przebywali na tzw. wieczorze greckim. Bardzo podobały się im tradycyjne, pełne greckiej symboliki tańce, śpiew i stroje.

 

W ostatnim dniu praktyk odbyło się uroczyste rozdanie certyfikatów potwierdzających odbycie praktyki w ramach projektu.

 

Uczniowie z zagranicznej praktyki wrócili bardzo zadowoleni. Było to dla nich bardzo rozwijające, twórcze doświadczenie. Poznali zagraniczne standardy branżowe oraz zasady organizacji europejskich przedsiębiorstw. Pracowali w międzynarodowych zespołach przyswajając specjalistyczne słownictwo zawodowe w języku angielskim, doskonaląc kwalifikacje zawodowe zdobyte w szkole oraz nabywając nowe potrzebne na rynku pracy.

Oprócz realizacji programu praktyk, doskonalenia swojej wiedzy zawodowej rozwinęli kompetencje społeczne, kulturowe i językowe.

Ostatnio zmieniany czwartek, 21 kwiecień 2022 11:30

Facebook