TRENING PUSH
SPORTOWE SUKCESY
W dniu 26 listopada 2021 roku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Gorlickiego w Tenisie Stołowym. Reprezentacje chłopców i dziewcząt z naszej szkoły w składzie: Mateusz Ryba i Marcin Markowicz oraz Martyna i Emilia Sołtysiak zajęły czwarte miejsca. Najlepszym zawodnikiem turnieju był Marcin, który w rozgrywkach indywidualnych nie przegrał żadnego meczu.
W dniu 15 grudnia 2021 roku w Hali Sportowej OSIR zostały zorganizowane Mistrzostwa Powiatu Gorlickiego w Piłce Koszykowej Dziewcząt.
28. AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA
28. Akcja Sprzątania Świata pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”
Certyfikaty uczestnictwa dla koordynatora Pani Anny Kubal oraz wychowawców: Pani Doroty Mazur - klasa 1 THI, Agaty Szwarc - 1 TSŻ oraz Pana Sławomira Mrozka - 3 THI za aktywny udział w 28. Akcji Sprzątanie Świata - Polska "Myślę, więc nie śmiecę".
PRZYJDZIE MORDOR I NAS ZJE ...
PRACE UCZNIÓW NA OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY "KRĄG"
W tym roku do konkursu pt. "Najciekawsze muzea w Polsce" (forma albumowa) zgłosiło się dziesięcioro uczniów z klas I-IV Technikum. Wyniki poznamy na przełomie lutego/marca przyszłego roku.
Opiekun: Sławomir Mrozek
ZAGRANICZNE PRAKTYKI ZAWODOWE
Zagraniczne praktyki zawodowe, realizowane w ramach programu ERASMUS +, są wielką szansą dla młodzieży na doskonalenie kompetencji zawodowych, poznanie różnych kultur i zdobycie cennych doświadczeń. Z szansy tej mogli po raz kolejny skorzystać uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu, którzy przez cztery tygodnie, w dniach 6 września – 1 października 2021 r., przebywali na praktykach w Grecji w ramach realizacji projektu pt. „Zagraniczne praktyki uczniów ZSZ w Bieczu” Erasmus+, Akcja 1 sektor Kształcenie i Szkolenie Zawodowe.
Na realizację mobilności zagranicznej, podróży oraz przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego dla 24 uczniów Szkoła otrzymała prawie 62 170 EUR. Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych stażystów oraz zdobycie przez nich nowych doświadczeń zawodowych w branży hotelarskiej, mechanicznej, samochodowej i informatycznej, a także zrealizowanie części praktyki zawodowej przewidzianej podstawą programową kształcenia w zawodzie.
32. ROCZNICA JESIENI LUDÓW - UPADEK KOMUNIZMU I ODZYSKANIE SUWERENNOŚCI W PAŃSTWACH EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ
W tym roku obchodzimy dwa bardzo ważne dla nas święta odnosząc się do naszej państwowości oraz niezależności:
- pierwsze - związane z odzyskaniem przez państwo polskie niepodległości spod jarzma trzech ościennych mocarstw w 1918 r. - po 123 latach niewoli,
- drugie - dotyczące 32. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności i uwolnienia się spod kurateli Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.
W powiązaniu z tym drugim świętem postanowiliśmy zorganizować akademię i konferencję dotyczącą tamtych wydarzeń, oddać hołd i przypomnieć pamięć o bohaterach - w zdecydowanej większości zwykłych ludziach, którzy chcieli godnie żyć i mieć elementarne prawa, takie jak chociażby: prawo do wolności słowa, wolności zgromadzeń, wolności decydowania i wolności wyboru - a te były przez socjalistyczne polskie władze notorycznie zwalczane.
"Jesień Ludów..." to popularne określenie procesu upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, nawiązujące do Wiosny Ludów 1848.
TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY W ZSZ W BIECZU
8 listopada br. odbyła się prelekcja żołnierzy dotycząca służby w wojsku polskim. Temat zaprezentowali:
- porucznik Daniel Sroka z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Sączu oraz szeregowi:
- Rafał Danik i Michał Koryczan z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie.
AKCJA CZYTELNICZA „UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ”
Po raz kolejny Zespół Szkół Zawodowych w Bieczu bierze udział w listopadowej akcji Instytutu Książki w Krakowie „Upoluj swoją książkę”.
Wystarczy tylko zeskanować smartfonem kod QR z poniższego plakatu i zupełnie za darmo „upolować sobie” 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
Zapraszamy do ciekawej lektury!
NARODOWE CZYTANIE W SZRANKACH KONKURSOWYCH
To już dziesiąty raz w Polsce odbywa się Narodowe Czytanie. Zespół Szkół Zawodowych w Bieczu również włączył się w tę inicjatywę promującą czytelnictwo, organizując Konkurs Pięknego Czytania „Czytamy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej”.
26 października dwunastu uczestników popisywało się sztuką „wrażliwego” przekazywania treści wybranych fragmentów lektury. Kibicowali im przedstawiciele klasy IV THŻ: Wiktoria Mosoń, Kamila Słota, Marcin Szwarc oraz Daria Kucharska, wystawiając w pięknych strojach z epoki scenkę tragifarsy.
Wszystkich zebranych powitał dyrektor szkoły Adam Niziołek.
Komisja Konkursowa w składzie: Elżbieta Knapik – dyrektor Biblioteki Biecz, wicedyrektor szkoły Maria Czech i Lidia Woźniak ustaliło następujący werdykt:
WYCIECZKA EDUKACYJNO-PATRIOTYCZNA NA CMENTARZ WOJENNY NR 123 ŁUŻNA-PUSTKI
25 października br. klasa 3 THI pod opieką wychowawcy pana Sławomira Mrozka i pani Lidii Woźniak udała się do Łużnej. Symbolicznie zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd poległym żołnierzom.
Cmentarz wojenny na Pustkach jest największą nekropolią z czasów I wojny światowej na obszarze dawnej Galicji Zachodniej (ma około 30 tys. m kw). Pochowanych jest tu: ponad 900 żołnierzy armii austro-węgierskiej (w tym również Polaków i Słoweńców), 227 żołnierzy armii rosyjskiej oraz 65 żołnierzy armii niemieckiej - w 46 grobach zbiorowych i około 830 pojedynczych. Nekropolia powstała w miejscu walk, które odbyły się w maju 1915 r.
LITERACKI BIECZ WACŁAWA POTOCKIEGO
"Literacki Biecz Wacława Potockiego" - to projekt realizowany przez Bibliotekę Biecz. Do udziału w projekcie zostali wytypowani różni partnerzy, w tym dwie bieckie szkoły: Zespół Szkół Zawodowych i Liceum Ogólnokształcące.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
13 października 2021 roku w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W wydarzeniu wzięli udział: dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, delegacje uczniów poszczególnych klas oraz zaproszeni goście - emerytowani nauczyciele i przedstawiciele Prezydium Rady Rodziców - panie Katarzyna Mosoń i Małgorzata Dziki.
LEKCJE Z ZUS
W roku szkolnym 2021/2022 ruszyła nowa edycja projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS” i Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Jest to projekt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, prowadzony pod patronatem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji i Nauki.
Powstał on by budować świadomość młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń. Dają też praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do tego ogólnopolskiego projektu a uczestniczyć w nim będą uczniowie klas: 2 THŻ i 2 TIS w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości oraz 3 THI. Projekt realizowany jest jako cykl czterech, 45-minutowych lekcji podzielonych na 4 bloki dydaktyczne:
- Świadomy zawsze ubezpieczony
- Co Ci się należy, gdy płacisz składki
- Renty i emerytury
- e-ZUS, czyli firma pod ręką
PRELEKCJA KURATORA ZAWODOWEGO
Dnia 11 października br. w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu odbyła się prelekcja Macieja Horowicza - kuratora zawodowego Sądu Rejonowego w Gorlicach pt. "Zjawisko demoralizacji i przestępczości wśród osób nieletnich".
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z klas 3 THI, 3 THM i 3 TIS