ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH im. św. Jadwigi Królowej, ul. Kazimierza Wielkiego 11, 38-340 Biecz, tel. +48 13 4471023, e-mail: sekretariat@zszbiecz.pl

Logo bip logo epuap

Ułatwienia dla niepełnosprawnych →

Maj 30, 2021 Anna Kubal 647razy

DEKLARUJĘ! NIE PALĘ!

Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła całoroczną globalną kampanię z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 2021 - „Deklaruję – nie palę!”, która ma na celu wsparcie 100 milionów ludzi na całym świecie w ich próbach rzucenia palenia poprzez różne inicjatywy i rozwiązania cyfrowe. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi!

Deklaruję – nie palę! Tutaj złóż swoją deklarację już dziś!

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2021

World No Tobacco Day 2021 World No Tobacco Day 2021

Na przestanie palenia nigdy nie jest za późno!!! Osoby uzależnione od tytoniu po pomoc mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalistycznych poradni. Możliwość uzyskania nieodpłatnej pomocy osobom palącym lub poszukującym pomocy dla swoich bliskich oferuje również Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca pod numerem: 801 108 108

Palenie i używanie tytoniu a COVID-19

Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i ich nowatorskich wyrobów), znacznie ciężej przechodzą infekcje koronawirusem. Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą ciężkiego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących. Na całym świecie około 780 milionów ludzi twierdzi, że chce rzucić palenie, ale tylko 30% z nich ma dostęp do narzędzi, które mogą pomóc im przezwyciężyć fizyczne i psychiczne uzależnienie od tytoniu. WHO oraz jej partnerzy chcą zapewnić ludziom narzędzia potrzebne do podjęcia skutecznej próby rzucenia palenia.

Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne:

  • już po 20 minutach od rzucenia palenia spada tętno,
  • w ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi wraca do normy,
  • w ciągu 2–12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc,
  • w ciągu 1-9 miesięcy ustępują kaszel i duszność,
  • w ciągu 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących.
  • w ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy.
  • w ciągu 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie, jak u niepalących.

WHO ustanowiło nową inicjatywę „Access Initiative for Quitting Tobacco”, która zapewnia ludziom na całym świecie między innymi bezpłatny dostęp do poradnictwa cyfrowego.

Więcej informacji na stronie:
https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2021
oraz Facebook
https://www.facebook.com/WHO/videos/286560629830112
Materiały pochodzą ze stron:
https://www.gov.pl/web/wsse-poznan/swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2021
https://www.gov.pl/web/psse-wysokie-mazowieckie/informacja-medialna---swiatowy-dzien-bez-tytoniu-2021

 

who

Opiekun SK PCK
Anna Kubal

 

Facebook