ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu,
   ul. Kazimierza Wielkiego 11, 38-340 Biecz, tel. +48 13 4471023, e-mail: sekretariat@zszbiecz.pl

Logo bip logo epuap

Ułatwienia dla niepełnosprawnych →

Kwi 01, 2023 310razy

POZNAJ SZKOŁĘ - WYBIERZ ZAWÓD

30 marca 2023 roku w naszej szkole odbyły się  warsztaty zawodoznawcze, w których wzięli udział chętni uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych Gminy Biecz oraz z Gorlic i z Klęczan. Ósmoklasiści mieli okazję poznać, jak wygląda nauka zawodu od strony praktycznej. Nasi specjaliści poprowadzili ciekawe warsztaty w pracowni informatycznej, hotelarskiej, technologii żywienia i pracowni diagnostyki samochodowej. 

Warsztaty informatyczne

W ramach warsztatów związanych z zawodem technik informatyk uczniowie klas ósmych mieli okazję spróbować swoich sił w samodzielnym montażu przewodów sieciowych z tzw. skrętki U/UTP oraz wtyków RJ-45. Uczestnicy przeprowadzili również kompletny montaż jednostki centralnej komputera z podzespołów.

W trakcie zajęć można było także obserwować stanowisko modelowania i druku 3D, a na zakończenie uczniowie otrzymali wydrukowane w ten sposób breloczki z logo szkoły.

 

Wasztaty w zawodzie technik mechanik pojazdów samochodowych

Ósmioklasiści w ramach zapoznania się z zawodem technik/mechanik pojazdów samochodowych mieli możliwość wykonania diagnozy komputerowej (odczyt kodów usterek, obserwacja parametrów rzeczywistych) elektronicznego systemu starowania pracą silnika z zapłonem iskrowym. Zapoznali się z budową układu zapłonowego poprzez samodzielny montaż układu z elementów zestawu panelowego, jego uruchomienie i obserwację pracy. Montowali końcówki konektorowe na przewodach instalacji elektrycznej pojazdu. Zmierzyli się z wymianą paska rozrządu oraz demontażem i montażem głowicy silnika.

Warsztaty dla przyszłych techników żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharzy

 • Cz.1 Prezentacja stroju służbowego na zajęciach gastronomicznych i zasady bhp przy przygotowywaniu potraw.
 • Cz.2 Przygotowywanie wybranych potraw zgodnie z recepturą w grupach dwu-, trzyosobowych pod okiem starszych koleżanek z klas: II, III i IV TŻ; przystawki – tartinki , dania zasadnicze – kluski śląskie z sosem pieczarkowym (jako przykład potrawy regionalnej kuchni śląskiej), pizza (jako przykład potrawy kuchni włoskiej) i deseru – muffinki czekoladowe. 
 • Cz.3 Zasady obsługi gości w lokalu gastronomicznym, elementy dekoracyjne stołu. Obsługa kelnerska przybyłych gości przez uczennice klasy IV TŻ. Degustacja przygotowanych potraw w sali obsługi gości przy elegancko nakrytych stołach.
 • Cz.4 Zapoznanie przybyłych ósmoklasistów z programem innowacji „Dietetyka” i wydarzeniami podnoszącymi kompetencje oraz kwalifikacje zawodowe w branży gastronomicznej  (poparte zdjęciami i filmikami).

Warsztaty przygotowane pod kierunkiem p. Agaty Szwarc i p. Anny Jasińskiej

Warsztaty w zawodzie: technik hotelarz

Hotelarze z klas: IV THI, IVTHM oraz II THI gościli ósmoklasistów na warsztatach "Savoir vivre w restauracji hotelowej". Ponadto młodzież zaprezentowała procedurę check-in w językach: polskim, angielskim, włoskim oraz łemkowskim. Na zakończenie odbył się krótki kurs przygotowywania nakrycia na bankiet. Wisienką na torcie był konkurs z topowych potraw międzynarodowych. Młodzież zagadywała, czym jest ramen, creme brulee, facaccia, kimchi itd. Uczestnikom dziękujemy za wizytę. To był bardzo miły czas.

 • Cz.1. Warsztaty dla przyszłych hotelarzy Dzień Otwarty Szkoły w sali W3. Wielojęzyczne rozmówki na recepcji-check in i informacja turystyczna, przedstawione przez uczniów klas IV THI i 4 THM.
  133148-check in i informacja turystyczna w języku polskim.
  133327- check in i informacja turystyczna w języku angielskim

  133515- check in i informacja turystyczna w języku łemkowskim
  133644-check in i informacja turystyczna w języku włoskim.
 • CZ.2 .Warsztaty dla przyszłych hotelarzy-Dzień Otwarty Szkoły-Savoir Vivre i Dress Code w eleganckiej restauracji w wykonaniu uczniów z klasy 2 THI.
 • Część 3 Warsztaty dla przyszłych hotelarzy-Nakrywanie stołu do wybranych dań. Wykonanie-uczniowie klas 8 w 2 zespołach i ich efekt końcowy zmagań. W konkurencji pomagali uczniowie klasy 2 THI.
  Całość warsztatów przygotowały Dorota Mazur i Beata Bochniak-nauczyciele przedmiotów zawodowych hotelarskich.

Facebook