Zespół  Szkół Zawodowych  w dziesięcioleciu 1992-2012 - Maria Matys

Rok szkolny 1992/93 w Zespole Szkół Zawodowych w Bieczu rozpoczęło 645 uczniów w 12 klasach szkoły zawodowej o specjalnościach: cukiernik, stolarz, operator obrabiarek skrawających, ślusarz-spawacz, ślusarz-mechanik, krawiec oraz 10 klas szkoły średniej kształcącej w zawodach: technik odzieży damskiej lekkiej, technik mechanik, magazynier-sprzedawca.

W następnych latach powoli zaczyna zmieniać się profil kształcenia. W miejsce Liceum Zawodowego o specjalności magazynier-sprzedawca wprowadzono Technikum Handlowe dające możliwość uzyskania kwalifikacji handlowca, ekonomisty i biuralisty, a także Liceum Zawodowe kształcące w zawodzie mechanik naprawy maszyn i urządzeń.

Coraz większe trudności ze znalezieniem pracy przez absolwentów szkół zawodowych spowodowały likwidację klas o specjalnościach - cukiernik, stolarz, operator, spawacz. W roku szkolnym 2001/2002 w Zespole Szkół Zawodowych w Bieczu uczyło się już tylko 186 uczniów w szkołach zasadniczych kształcących w zawodach krawiec, ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych oraz 452 uczniów w szkołach średnich, kończących się egzaminem dojrzałości, umożliwiającym absolwentom szkoły kontynuowanie nauki na studiach wyższych lub podnoszenie kwalifikacji w szkołach pomaturalnych.

W omawianym dziesięcioleciu trudna sytuacja finansowa w resorcie oświaty przekładała się także na materialne warunki funkcjonowania szkoły. Pomimo tych trudności dyrekcji udawało się pozyskiwać środki, które umożliwiły stopniową rozbudowę szkoły i modernizację istniejącej bazy lokalowej oraz wyposażenie nowych pracowni. Istniejący Społeczny Komitet Budowy Sali Gimnastycznej przekształcił się w Komitet Rozbudowy Szkoły i wydatnie pomógł dyrekcji w realizacji wyznaczonych w tym zakresie zadań. Dzięki tej współpracy wymieniono stolarkę okienną, rynny, wyremontowano dach, zastąpiono ogrzewanie piecykami gazowymi centralnym ogrzewaniem i wreszcie dobudowano do głównego gmachu szkoły tzw. „przewiązkę", w której znalazły pomieszczenie 2 pracownie przedmiotowe, pracownia komputerowa, pracownia technik biurowych, zastępcza sala gimnastyczna, gabinet pedagoga szkolnego i higienistki oraz szatnie. W tym okresie zadaniem priorytetowym było wyposażenie w sprzęt pracowni komputerowej oraz pracowni technik biurowych, koniecznych dla właściwego kształcenia młodzieży w klasach o specjalności ekonomicznej i handlowej.

 Ostatnie lata omawianego okresu były zdominowane intensywną pracą nad wdrożeniem założeń reformy w oświacie. Uchwalono Statut Szkoły, opracowano dokumenty przedstawiające wizję i misję szkoły. Grono Pedagogiczne przygotowywało się do pracy w zreformowanej szkole ponadgimnazjalnej przez podnoszenie kwalifikacji na studiach wyższych i studiach podyplomowych. W roku szkolnym 2001/2002 w ZSZ w Bieczu pracowało 49 nauczycieli. Wykształcenie wyższe pedagogiczne posiadało 35 nauczycieli, SN - 2, PTS -10. Stopień zawodowy nauczyciela dyplomowanego uzyskało 11 nauczycieli, stop nauczyciela mianowanego - 33 oraz nauczyciela kontraktowego - 5.

Plany rozwoju szkoły na następne lata to budowa hali sportowej oraz poszukiwanie nowych, atrakcyjnych kierunków kształcenia umożliwiających absolwentom szkoły uzyskanie wysokich kwalifikacji w poszukiwanych na rynku pracy zawodach.