ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH im. św. Jadwigi Królowej, ul. Kazimierza Wielkiego 11, 38-340 Biecz, tel. +48 13 4471023, e-mail: sekretariat@zszbiecz.pl

Logo bip logo epuap

Ułatwienia dla niepełnosprawnych →

Lis 12, 2021 Sławomir Mrozek 1931razy

32. ROCZNICA JESIENI LUDÓW - UPADEK KOMUNIZMU I ODZYSKANIE SUWERENNOŚCI W PAŃSTWACH EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

W tym roku obchodzimy dwa bardzo ważne dla nas święta odnosząc się do naszej państwowości oraz niezależności:

  • pierwsze - związane z odzyskaniem przez państwo polskie niepodległości spod jarzma trzech ościennych mocarstw w 1918 r. - po 123 latach niewoli,
  • drugie - dotyczące 32. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności i uwolnienia się spod kurateli Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.

W powiązaniu z tym drugim świętem postanowiliśmy zorganizować akademię i konferencję dotyczącą tamtych wydarzeń, oddać hołd i przypomnieć pamięć o bohaterach - w zdecydowanej większości zwykłych ludziach, którzy chcieli godnie żyć i mieć elementarne prawa, takie jak chociażby: prawo do wolności słowa, wolności zgromadzeń, wolności decydowania i wolności wyboru - a te były przez socjalistyczne polskie władze notorycznie zwalczane.

"Jesień Ludów..." to popularne określenie procesu upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, nawiązujące do Wiosny Ludów 1848.

___________________________________________________________________________

Uroczystość w dniu 10 listopada br. w kinie "Farys" w Bieczu rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego.

W pierwszej części imprezy patriotycznej odbył się quiz historyczny z wiedzy dotyczącej historii najnowszej Polski. W tych zmaganiach uczestniczyła młodzież z klas: 3 THI, 3 TSŻ i 3 THM oraz 4 THŻ i 4 TIS. Zwycięzcami zostali: Michał Adamik i Benjamin Stefanik (4 TIS), którzy uzyskali komplet punktów.

W drugiej części odbyła się akademia przygotowana przez młodzież z klasy I i III Technikum oraz szkolny zespół "Canto". 

W trzeciej części miała miejsce prelekcja Pani Katarzyny Łysak - inspektor Instytutu Pamięci Narodowej o/w Krakowie nt. wydarzeń w Polsce w ostatnich latach istnienia PRL-u.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy pomogli przy organizacji akademii. Pragnę również podziękować młodzieży za zaangażowanie w imprezę patriotyczną.

Facebook