ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH im. św. Jadwigi Królowej, ul. Kazimierza Wielkiego 11, 38-340 Biecz, tel. +48 13 4471023, e-mail: sekretariat@zszbiecz.pl

Logo bip logo epuap

Ułatwienia dla niepełnosprawnych →

Paź 27, 2021 Sławomir Mrozek 2320razy

WYCIECZKA EDUKACYJNO-PATRIOTYCZNA NA CMENTARZ WOJENNY NR 123 ŁUŻNA-PUSTKI

25 października br. klasa 3 THI pod opieką wychowawcy pana Sławomira Mrozka i pani Lidii Woźniak udała się do Łużnej. Symbolicznie zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd poległym żołnierzom.

Cmentarz wojenny na Pustkach jest największą nekropolią z czasów I wojny światowej na obszarze dawnej Galicji Zachodniej (ma około 30 tys. m kw). Pochowanych jest tu: ponad 900 żołnierzy armii austro-węgierskiej (w tym również Polaków i Słoweńców), 227 żołnierzy armii rosyjskiej oraz 65 żołnierzy armii niemieckiej - w 46 grobach zbiorowych i około 830 pojedynczych. Nekropolia powstała w miejscu walk, które odbyły się w maju 1915 r.

Była to zwycięska bitwa pod Gorlicami sprzymierzonych wojsk austro-węgierskich i niemieckich, w wyniku której nastąpiło przełamanie frontu. Wojska rosyjskie musiały wycofać się daleko na wschód. Na Pustkach znajdowały się okopy rosyjskie.

Architektem cmentarza wojennego był Jan Szczepkowski, natomiast gontynę zaprojektował Słowak Dušan Jurkovič.

 

Opracowanie i zdjęcia: Sławomir Mrozek

Facebook