ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH im. św. Jadwigi Królowej, ul. Kazimierza Wielkiego 11, 38-340 Biecz, tel. +48 13 4471023, e-mail: sekretariat@zszbiecz.pl

bip

Ułatwienia dla niepełnosprawnych →

Wrz 29, 2019 Sławomir Mrozek 867razy

KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA

KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA PT. „80. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ”  W CENTRUM KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO I USTAWICZNEGO W GORLICACH 25 WRZEŚNIA 2019 R.  


80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Dnia 25 września w auli Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach miała miejsce konferencja popularnonaukowa pt. „80. rocznica wybuchu II wojny światowej”. Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej (SMZG). Konferencję poprowadził wiceprezes SMZG – dr Sławomir Mrozek. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Po hymnie prowadzący przypomniał najważniejsze fakty związane z II wojną światową.

Młodzież z ZSZ w Bieczu wśród uczestników konferencji

Wśród gości znalazła się również młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu – klasy 1 THI i 1 THM wraz z opiekunami: panią Beatą Bochniak, panem Cezarym Jaworem i panem Waldemarem Stykiem.

Wykaz prelegentów:

Fotografie dotyczą konferencji popularnonaukowej pt. „80. rocznica wybuchu II wojny światowej”. Fotografie dotyczą konferencji popularnonaukowej pt. „80. rocznica wybuchu II wojny światowej”. Sławomir Mrozek

 

 1. Nauczyciel ze Stróżnej, były wicewojewoda nowosądecki, obecnie emeryt – Zbigniew Barylak.
  Temat prelekcji: „Stosunki polsko-niemieckie w latach 1933-1939”.
 2. Członek zarządu powiatu gorlickiego, w poprzedniej kadencji wicestarosta, historyk z wykształcenia - Jerzy Nalepka.
  Temat prelekcji: „Agresja hitlerowskich Niemiec na Polskę i wojna obronna”.    
 3. Starszy inspektor w oddziałowym biurze badań historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie - Michał Kalisz.
  Temat prelekcji: „Gorlicki Wrzesień ’39 na fotografiach niemieckiego okupanta”.
 4. Naczelnik wydziału rozwoju starostwa powiatowego w Gorlicach, od wielu lat zajmujący się  funduszami europejskimi; z racji wykształcenia i zainteresowań szczególnie lubi chronić zabytki - Daniel Markowicz.
  Temat prelekcji: „Wieniawa i jego rola w latach 1938-1940”.
 5. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, współredaktor Kwartalnika Gorlickiego - Sławomir Mrozek.
  Temat prelekcji: „Dziwna wojna – postawa sojuszników Polski na agresję Niemiec”.
 6. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik naukowy w polskim uniwersytecie na obczyźnie w Londynie „PUNO” - Teresa Folga-Naidoo.
  Temat prelekcji: „Władze polskie podczas II wojny światowej”.

dr Sławomir Mrozek

Dr Sławomir Mrozek podziękował wszystkim prelegentom za przybycie i ciekawe prelekcje. Prezes SMZG Roman Trojanowicz podsumował konferencję naukową, dziękując raz jeszcze prelegentom oraz gościom za tak liczne przybycie.

Facebook