ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH im. św. Jadwigi Królowej, ul. Kazimierza Wielkiego 11, 38-340 Biecz, tel. +48 13 4471023, e-mail: sekretariat@zszbiecz.pl

bip

Ułatwienia dla niepełnosprawnych →

Cze 11, 2019 dr Sławomir Mrozek 2002razy

SZKICOWNIK STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

„SZKICOWNIK STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO Z NAUKOWO-ARTYSTYCZNEJ WYCIECZKI W SĄDECKIE, GORLICKIE I GRYBOWSKIE Z ROKU 1889” MUZEUM ZIEMI BIECKIEJ – DOM Z BASZTĄ. 

Dnia 7 czerwca br. młodzież z klasy 3 THŻ oraz zainteresowani uczniowie z klasy 3 TIS, wraz z opiekunem dr. Sławomirem Mrozkiem z Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu, udała się do Muzeum Ziemi Bieckiej, gdzie odbyła się prezentacja najnowszej publikacji Piotra i Tadeusza Łopatkiewiczów „Szkicownik Stanisława Wyspiańskiego z naukowo-artystycznej wycieczki w Sądeckie, Gorlickie i Grybowskie z roku 1889”. W spotkaniu uczestniczyła także młodzież z miejscowego Liceum Ogólnokształcącego, którego patronem jest Stanisław Wyspiański. Wśród gości były również osoby z Biecza i Gorlic zainteresowane tym tematem.

Prelegenci w ciekawy sposób opowiedzieli, w jakich okolicznościach powstał szkicownik oraz zaprezentowali nieznane rysunki Stanisława Wyspiańskiego. Warto dodać, że autorzy niniejszej publikacji poświęcili wiele lat kwerendy archiwalnej, zanim dotarli do szkicownika, który uważany był przez wielu badaczy za zaginiony. Najnowsza publikacja P. i T. Łopatkiewiczów została wydana w 2018 r. przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

 Image001

 

Image002

 

Image003

 

Image004

 

Opracował: dr Sławomir Mrozek

Facebook