ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH im. św. Jadwigi Królowej, ul. Kazimierza Wielkiego 11, 38-340 Biecz, tel. +48 13 4471023, e-mail: sekretariat@zszbiecz.pl

bip

Ułatwienia dla niepełnosprawnych →

Kwi 06, 2019 1928razy

„RZECZPOSPOLITA W EPOCE OŚWIECENIA - 228. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA” UROCZYSTA AKADEMIA I SEMINARIUM W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH W BIECZU

W tym roku obchodzimy 228. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Ustawy Rządowej zwanej potocznie Konstytucją. W związku z tym w Zespole Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu została zorganizowana akademia połączona z seminarium pt. „Rzeczpospolita w epoce oświecenia – 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”. Organizatorem imprezy szkolnej był nauczyciel historii dr Sławomir Mrozek. Wszystkich zebranych powitał dyrektor Adam Niziołek. Dr Sławomir Mrozek przedstawił krótki rys historyczny i dokonał oceny Konstytucji – jej znaczenia dla Polski. Wśród gości byli m.in.: Krzysztof Mikruta (reprezentował Starostę Powiatu Gorlickiego) - koordynator Zespołu ds. Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gorlicach, Wojciech Zapłata – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Elżbieta Knapik – Dyrektor Biblioteki w Bieczu, Roman Trojanowicz – Dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Gorlicach oraz Tomasz Szczepanik – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Piorunce. Lokalne media reprezentowało GORLICE.TV.


W uroczystościach wzięła również młodzież z zaproszonych szkół – z Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu.
Akademię przygotowali uczniowie z klas I-IV Technikum pod opieką dra Sławomira Mrozka oraz szkolny zespół muzyczny „Canto” pod kierunkiem Bożeny Dyląg.
Prelegentami, którzy przybliżyli w ciekawy sposób tematy, byli:

 

  • Katarzyna Łysak – inspektor Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie; temat: „Stanisław August Poniatowski”,
  • dr Maria Molenda – prezes Fundacji „Nomina Rosae” w Nowym Sączu; temat: „Moda w epoce oświecenia”,
  • Agata Łukacz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Piątkowej; temat: „Kształtowanie postaw patriotycznych w lokalnej społeczności w szkole podstawowej w Piątkowej”.

Zdjęcia: Cezary Jawor.  Opracował: dr Sławomir Mrozek

Facebook