ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH im. św. Jadwigi Królowej, ul. Kazimierza Wielkiego 11, 38-340 Biecz, tel. +48 13 4471023, e-mail: sekretariat@zszbiecz.pl

bip

Ułatwienia dla niepełnosprawnych →

Mar 05, 2019 3007razy

WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO ŁOSIA I WYSOWEJ-ZDROJU

Dnia 26 lutego 2019 roku odbyła się wycieczka zawodoznawcza klas I i II technikum żywienia i usług gastronomicznych do miejscowości Łosie oraz do Wysowej-Zdroju. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzenie zagrody maziarskiej w łemkowskiej wsi Łosie. Jest to skansen etnograficzny prezentujący historię maziarstwa czyli handlu mazią i smarami, czym w przeszłości trudnili się mieszkańcy tej miejscowości.Po zagrodzie młodzież została oprowadzona przez charyzmatycznego przewodnika, zafascynowanego Łemkowszczyzną oraz historią Beskidu Niskiego. W sposób bardzo ciekawy opowiedział o historii Łemków, ich życiu, sposobach zarobkowania, powiązaniach z sąsiednimi regionami itp.

Bogatsi o zdobytą wiedzę oraz zaopatrzeni w broszury informacyjne uczniowie wyruszyli do Wysowej. W Pijalni Wód Mineralnych w Wysowej Zdroju młodzież miała możliwość degustacji wód, którymi leczy się choroby układu oddechowego, pokarmowego oraz moczowego ze źródeł: „Henryk”, „Franciszek”, „Anna”, „Józef II”, „Słone”. W porze obiadowej, w góralskiej Karczmie „ Dziurnówka” czekała na wycieczkę sympatyczna właścicielka. Pani Beata opowiedziała o działalności karczmy, o serwowanych potrawach ze szczególnym uwzględnieniem potraw regionalnych. Młodzież miała możliwość degustacji jednej z nich. Były to hałuski z mięsem - według rodzinnej receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie
Uczniowie, pełni wrażeń, doznań kulinarnych oraz estetycznych, powrócili do Biecza.

 

Facebook