ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH im. św. Jadwigi Królowej, ul. Kazimierza Wielkiego 11, 38-340 Biecz, tel. +48 13 4471023, e-mail: sekretariat@zszbiecz.pl

bip

Ułatwienia dla niepełnosprawnych →

Mar 05, 2019 5434razy

WARSZTATY KUCHNI ŁEMKOWSKIEJ

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 marca 2019 roku klasa II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych mogła poznać żyjącą od lat na terenie Małopolski, w najbliższej naszej okolicy, mniejszość etniczną - Łemków. Prelekcję pt. „ Łemkowie - zwyczaje, kultura, współczesność” poprowadziła pani Bożena Guzik - koordynator projektów „Mniejszości na co dzień” i „Małopolska wielu kultur”, w efekcie pracy nad którymi nasza szkoła otrzymała certyfikaty. Prelegentka wyjaśniła uczniom pojęcia mniejszość narodowa i grupa etniczna. W ciekawy sposób opowiadała o historii Łemków, ich zwyczajach i o życiu w czasach współczesnych. Przybliżyła kulturę tego narodu pokazując przygotowane materiały. Wspomniała o znanych Łemkach działających w świecie teatru, filmu, muzyki, literatury, malarstwa (Nikifor Krynicki, Bohdan Ihor Antonycz, Petro Murianka, Władysław Graban, Dmitrij Bortniański, Andy Warhol, Igor Herbut.). Każdy uczestnik otrzymał przepis na łemkowski żur owsiany podawany z ziemniakami - tzw. kisełycię.

Druga część warsztatów dotyczyła kuchni łemkowskiej. Uczniowie poznali surowce wykorzystywane do produkcji potraw czyli płody z przydomowego ogródka, z pola i grzyby z okolicznych lasów. Przeważały w niej kompery czyli ziemniaki, kapusta, grzyby, kasze, mleko, mąka żytnia i orkiszowa, jajka, a z mięs: baranina i wieprzowina. Smak przyrządzanych dań wzbogacała jedynie sól i kawałki słoniny. Uczestnicy warsztatów zapoznawali się z technikami przygotowywania najbardziej znanych potraw łemkowskich.


Następnie uczniowie przygotowywali potrawy tej kuchni według dostępnych receptur i degustowali je. Poznali smak pierogów (perohy) ze śliwkami wędzonymi, pierogów z kaszą gryczaną i twarogiem, klusek z tartych surowych ziemniaków (tzw. hałuszek okraszanych skwarkami lub podawanych z sosem i surówką), placków z kiszonej kapusty w cieście naleśnikowym (tzw. fuczek) oraz tradycyjnej kwaśnicy czy zupy kminkowej. Zajęcia prowadziła pani Agata Szwarc – nauczyciel zawodu. 


Warsztaty poprzedzone były również wycieczką do zagrody maziarskiej w Łosiu, miejscowości położonej w Małopolsce, w powiecie gorlickim, zamieszkiwanej do dnia dzisiejszego przez Łemków. Słowa podziękowania kierujemy do pani Bożeny Guzik za przybliżenie nam w ciekawy sposób kultury łemkowskiej.

Ostatnio zmieniany wtorek, 05 marzec 2019 07:55

Facebook