Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci.

Dzięki współpracy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Fundacji Wiara i Prawda, przy wsparciu finansowanym Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji powstał projekt edukacyjny „Historia obywateli polskich w KL Auschwitz”. 

Poniżej film "ŚWIADKOWIE. OBYWATELE POLSCY W AUSCHWITZ-BIRKENAU"..
Notka autorów. 


17.08.2019 – Nasz film „Świadkowie” został nominowany do nagrody "Zamość Perła Renesansu" 7. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". Na festiwalu otrzymał wyróżnienie: 22.09.2019 na XXXIV Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana 2019 nasz film „Świadkowie” otrzymał I nagrodę (Film historyczny): jako „Bardzo starannie i profesjonalnie zrealizowany film edukacyjny”. 9 listopada 2019 na XIV FESTIWALU POLONIJNYM „LOSY POLAKÓW 2019” film zdobył Nagrodę w kategorii "Filmu ukazujące losy Polaków żydowskiego pochodzenia". Film dokumentalny „Świadkowie” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, którego narratorem jest Marek Zając, ukazuje losy obywateli polskich więzionych w Auschwitz - Polaków, Żydów i Romów – w kontekście historii nazistowskich Niemiec, powstania i funkcjonowania obozu oraz niemieckiego aparatu terroru.