ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH im. św. Jadwigi Królowej, ul. Kazimierza Wielkiego 11, 38-340 Biecz, tel. +48 13 4471023, e-mail: zszbiecz@o2.pl

KRWIODAWSTWO

MOJA KREW MOŻE URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE…

W ubiegłym tygodniu, 24 stycznia 2018 roku, w naszej…
01 Lut 2018

ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU

Ostatni weekend października (29-30.10.2017 r.) upłynął naszym szkolnym wolontariuszom…
05 Lis 2017

Oczami młodego krwiodawcy

Akcja honorowego krwiodawstwa oczami młodego krwiodawcy – uczennicy naszej…
08 Wrz 2017

Krwiodawstwo

Krwiodawstwo – akcja społeczna mająca na celu pozyskiwanie krwi…
08 Wrz 2017

Spotkanie informacyjne

W dniu 27 stycznia 2015 roku odbyło się w…
27 Sty 2015

Akcja Honorowego Krwiodawstwa

W dniu 15 października 2014 roku odbyła się w…
27 Paź 2014
Lis 05, 2017 705razy

ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU

Ostatni weekend października (29-30.10.2017 r.) upłynął naszym szkolnym wolontariuszom w atmosferze niezwykłej ofiarności.

https://www.dkms.pl/pl https://www.dkms.pl/pl

Pomimo szalejącego orkanu „Grzesia”, młodzież nie zawiodła i z dużym oddaniem angażowała się w akcję pomocy dla związanego z naszym regionem Marka, jak również pomocy dla innych osób z ciężkimi nowotworami krwi. To wszystko w ramach Dnia Dawców Szpiku. Nasi wolontariusze z klas III i IV technikum hotelarstwa rejestrowali potencjalnych dawców szpiku w ściśle określonej procedurze, trwającej ok. 15 min. Jednocześnie sami zarejestrowali się do bazy dawców szpiku, deklarując tym samym oddanie cząstki siebie dla życia drugiego człowieka – bliźniaka genetycznego.
To niezwykłe uczucie, zwłaszcza po usłyszeniu historii, którą opowiedział nam fotograf z jednej z lokalnych gazet. Otóż pan Lech Klimek zarejestrował się jako potencjalny dawca przed kilkoma laty. Dwa lata temu dostał telefon z DKMS z informacją, że jest ciężko chora osoba ze zgodnością genetyczną. Nie zastanawiając się pojechał do Krakowa, gdzie hematolodzy pobrali mu szpik ze stawu biodrowego. Po sześciu miesiącach dowiedział się, że był dawcą dla czterdziestotrzyletniej Niemki, która dzięki niemu żyje i wróciła do normalnego życia. Pan Lech stwierdził, że dostał najpiękniejszy prezent od losu i że nie ma substytutu uczucia, które odczuwa się w momencie, gdy ratuje się życie drugiego człowieka. Jest to niesamowita chwila, na którą my - potencjalni dawcy – czekamy z niecierpliwością.
Jako opiekun sobotnio–niedzielnej akcji, pragnę podziękować za owocną współpracę zarówno moim wolontariuszom, jak i koordynatorom z DKMS z Warszawy, Straży Pożarnej z Biecza, Automobilklubowi Bieckiemu, firmie “Omega” z Libuszy i innym uczestnikom tej szlachetnej akcji. Ogromne podziękowania również dla wszystkich zarejestrowanych w bazie DKMS podczas weekendu, w tym - dla naszej szkolnej młodzieży.
Przygotowała: Dorota Mazur

Go to top